П`ятниця, 26.04.2024, 07:44
тел. моб. (067) 530—99—36 Главная Регистрация Вход тел. моб. (067) 530—99—36
Приветствую Вас, Гість · RSS
Меню сайта
Статистика

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0


Форма входа

 Грядка

 Гряда

Які, власне, параметри вона повинна мати, щоб ефективно виконувалися її основні функції? На підвищеній грядці весною скоріше прогрівається ґрунт. Гряди виконують «меліоративну функцію» на надмірно зволожених ділянках. Це також актуально при розтаванні снігу весною, коли тала вода застоюється на замерзлій землі, заливаючи кущі суниці. Для цього навіть при екстенсивній технології практикують нарізку борозен у міжряддях, для зливу води. Гряди «піднімають рівень ґрунту», чим полегшують збирання ягоди та виконання інших технологічних операцій на ділянці. Потрібно сказати, що існує навіть таке поняття, як «ефект гряд». Що це? Якщо простими словами і коротко, то підвищена гряда ніби «переміщує» рослину в іншу кліматичну зону — набагато південніше. Приблизно на 300—400 кілометрів. Тобто, суниця (інша культура) на високій грядці почне цвісти в той час, коли така ж рослина зацвітає на 300 кілометрів південніше. Звичайно, це умовне порівняння. Адже багато залежить від висоти грядки. От ми і підійшли до основних технічних параметрів. В більшості випадків промислові грядки мають висоту від 0,1 до 0,4 м. Високі грядки практикують в Голландії. Але, в основному, середня висота коливається в межах 0,15—0,25 м. В першу чергу висота гряди диктується можливостями техніки по її формуванню. Підручними механізмами сформувати високу грядку практично неможливо (мається на увазі, в промислових масштабах). Також, не останню роль грають особливості сорту, який культивується. Є сорти, в яких ягода, що дозріває, лежить на плівці. І навіть більше того — звисає дуже низько, так, що може торкатися ґрунту, якщо гряда невисока. (Один мій знайомий заклав біля хати плодоносну ділянку із висотою грядки 0,6 м. Для цього були використані дошки та шифер. І враховуючи те, що ділянка прекрасно захищена від вітрів, плодоносити рослини починають майже на тиждень раніше, ніж у мене.)
 Перші мої грядки мали висоту близько 0,1 м. Пізніше — 0,15. Планую збільшити до 0,2—0,25.
 Ширина гряди також може відрізнятися, але робити її більше 1,0 м не практикують. А в більшості випадків — 0,5—0,7 м. Така ширина є оптимальною для двохрядної посадки. Гряду шириною більше 0,8 обслуговувати дуже складно, не маючи в господарстві спецзасобів. Таких, наприклад, як самохідні «людино-комбайни».
 Серйозні господарства для формування гряд використовують спеціальні грядоутворювальні машини. Таку ви можете бачити на фото 20.
 До речі, цей навісний агрегат ще й одночасно стелить плівку. Якщо подумати, то можна зробити висновок, що він має ще й стрічку крапельного поливу укладати одночасно. Бо ж ця технологічна операція виконується після формування гряди і перед укладкою плівки. Агрегат, як ви розумієте, імпортний і вартість його відповідна. Про вітчизняні аналоги згадувати, по моєму, не доречно...  їх просто немає. Принаймні я не бачив.
 Щиро кажучи, мені здається, що цей «іноземець» нашого чорнозему, особливо важкого глинистого, «не потягне». Він розрахований на легкий піщаний ґрунт. Я бачив кілька прикладів, коли імпортні культиватори та інша навісна техніка ламалися при використанні на наших невироблених ґрунтах.
 Через це, і також з фінансових міркувань, мені зараз на замовлення виготовляють агрегат власної конструкції. В якості робочих органів він матиме диски, які насипатимуть гряду. Можливо, і плівку буде стелити...
 Ширина міжряддя диктується, в основному, колією обслуговуючої плантацію техніки (трактора), і може закладатися в межах від 0,4 до 1 метра. Більше —рідко. Менше... куди вже менше? Оптимальна ширина міжряддя близько 0,7—0,8 м. Тобто, при колії трактора 1,4 м: 70 см — міжряддя, 70 см — ширина гряди.
 Як говорилося вже раніше, грядку вкриваємо плівкою або агроволокном. Є практика (експеримент) не вкривати грядку. Це кошмар! Починається все з бур'янів (які полоти треба вручну і дуже обережно), і закінчується брудною ягодою в період збору. Бачили б ви прекрасну ягоду розміром з велике куряче яйце, обмазану болотом! Серце кров'ю обливається...
 Один нюанс: якщо в якості мульчуючого матеріалу використовуватиметься поліетиленова плівка, то формуючи грядку не варто робити її вершину абсолютно плоскою і, тим більше, увігнутою. Причина (я вже про це згадував) — застій води на грядці після дощів. Наслідки — мокра, гнила ягода, хвороби. Жаби заводяться... А от це вже — добре...
 Як закріплювати плівку і волокно ? Однозначно сказати важко... Мені більше подобається, коли плівка присипана землею в натягнутому стані. Дехто не вважає це за потрібне. Буває, що технічно не можливо присипати... В такому разі корисним є те, що ґрунт провітрюється. Більше переваг не бачу. І взагалі, чесно скажу, мені це незрозуміло. Присипана плівка — надійно, естетично, практично, не розвівається вітром...

Copyright MyCorp © 2024
Поиск
 
Видео новости
 
Друзья сайта
  • Официальный блог
  • Сообщество uCoz
  • FAQ по системе
  • Инструкции для uCoz
  •